Mažeikių r. PPT socialinė pedagogė metodininkė Vilma Šinkevičienė
Didžiuosiuose Lietuvos miestuose kelioliką metų sėkmingai veikianti programa „Big Brothers Big Sisters“ nuo 2011 metų pabaigos įgyvendinama ir Mažeikiuose. Programą vykdo Mažeikių r. pedagoginės psichologinės tarnybos socialinė pedagogė metodininkė Vilma Šinkevičienė ir psichologės Diana Ertenienė, Inga Bareikienė.
Tai yra savanorystės principu veikianti programa, skirta padėti vaikams. Pagrindinė programos „Big Brothers Big Sisters“ esmė – atsakingo suaugusio žmogaus bendravimas su vaiku, kuriam reikia palaikymo, supratimo, išklausymo, patarimų, kaip elgtis įvairiose gyvenimiškose situacijose.
Dalyvavimas šioje programoje ir savanoriams, ir vaikams yra nemokamas, tačiau bendraujant privaloma laikytis programos nustatytų taisyklių. Pavyzdžiui, savanorės merginos gali draugauti tik su mergaitėmis, o vaikinai – tik su berniukais. Taisyklės taip pat numato, kad “Didysis” ir “Mažasis“ draugai per savaitę susitinka vieną kartą 2 valandoms ir leidžia laisvalaikį bendraudami. Draugystės sutartis sudaroma metams. Savanoris ir vaikas gali užsiimti mėgstama veikla: žaisti įvairius žaidimus, eiti į kiną arba namie žiūrėti filmus, parke važinėtis dviračiais, užsiimti piešimu, keramika, papuošalų gaminimu ar kitaip leisti laisvalaikį. Vaikams toks bendravimas padeda įgyti socialinių įgūdžių, užpildo emocinio bendravimo stoką bei užtikrina sveiką asmenybės raidą, ugdomas vaikų pasitikėjimas savimi, atsakomybės jausmas, sustiprėja žmogiškieji ryšiai – išmokstama pasitikėti, dalintis, rūpintis. Dalyvavimas programoje naudingas ir savanoriui: jis ugdo bendravimo su vaikais įgūdžius, susipažįsta su vaikų psichologija, dalyvauja mokymuose. Vyksta ne tik “Didžiojo” draugo ir vaiko, bet ir savanorių susitikimai – bendraminčiai atranda vienas kitą, prasmingai praleidžiamas laikas.
„Didžiojo“ ir „Mažojo“ draugo draugystę profesionaliai prižiūri ir draugauti padeda „Big Brothers Big Sisters“ programos koordinatorės.
Šiuo metu jau 8 „Mažosios“ draugės turi savo „Didžiąsias“ drauges, su kuriomis prasmingai leidžia laisvalaikį. Koordinatorės pasiūlo ir bendrų veiklų. Suorganizuota vakaronė „Kalėdų angelai“, gegužės pabaigoje įvyko mokslo metų užbaigimo renginys „Stiprinkim draugystę“. Šventės metu savanorės su savo „Mažosiomis“ draugėmis turėjo galimybę susipažinti su kitomis draugysčių poromis, pabendrauti tarpusavyje, pasidalinti įspūdžiais, veiklomis, o taip pat išbandyti naujas veiklas, vaišintis savo pačių atsineštais kepiniais.
Programos pagrindas – draugystė. Literatūroje draugystė apibūdinama, kaip žmonių tarpusavio santykiai, kuriems būdinga bendra patirtis, panašios vertybės ir artimi tikslai. Draugai mielai būna kartu. Jie nesiekia vienas kitam pakenkti, neretai vardan draugo interesų apribodami ir savuosius. Jų polinkiai paprastai irgi būna gana artimi, ir jiems patinka užsiimti pačia įvairiausia bendra veikla. Draugai taip pat padeda vienas kitam, pradedant gero linkinčiu patarimu ir baigiant bendrai įveikiamais rimtais sunkumais.
Programos savanorių – „Didžiųjų“ draugių paprašėme pasidalinti mintimis, ką joms reiškia draugystė su „Mažąja“ drauge. Pasak Viktorijos, jai draugystė reiškia neįkainojamą patirtį, neišdildomus įspūdžius ir didelę laimę įsileisti į savo gyvenimą naują žmogutį, bei galimybę užsitarnauti jo pasitikėjimą ir draugiškumą. Tatjanai draugystė su „Mažąja“ drauge tai malonumas suteikti džiaugsmą ir šypseną savo „Mažajai“ draugei, gebėjimas puoselėti šiltus žmogiškus santykius, patvirtinimas sau, kad galima užmegzti ir puoselėti draugystę su mano mažąja drauge. O Aurelija draugystę apibūdina kaip įsipareigojimą, atsakomybę, meilę, dėmesį, laiką, pagalbą, džiaugsmą, liūdesį…Tai yra reikšmingas laikas abiejoms draugaujančioms poros pusėms. Kodėl paminėjo liūdesį ar nusivilimą? Jos nuomone, draugaujant dviem žmonėm, dviem asmenybėm skirtingų charakterių, nesigauna viskas tobulai, todėl reikia “pamokėlių”, apmastymų, kad suprastum, kaip svarbu džiaugtis savo draugu, kuris šiuo metu yra šalia tavęs.
Keletas akimirkų iš mokslo metų užbaigimo renginio „Stiprinkim draugystę“:
{gallery}Vilmos{/gallery}
Džiaugiamės esamais programos dalyviais ir tikimės, kad savanoriška veikla susidomės vis daugiau žmonių, kurie taps patikimais, atsakingais vyresniais draugais.
Jei susidomėjote ir norėtumėte dalyvauti programoje, rašykite koordinatorei Vilmai el.p. faidusaite@gmail.com arba skambinkite tel. 8 (443) 20341